🇦🇺 IDŐMÉRŐ: Leclerc a leggyorsabb, 15 év óta először szerzett pole-t Melbourne-ben a Ferrari!

Pályafutása során 11. alkalommal rajtolhat majd az első rajtkockából egy Forma–1-es futamon Charles Leclerc, miután az Ausztrál Nagydíj időmérőjén magabiztos különbséggel szerezte meg a pole-pozíciót.

A világbajnoki pontversenyben élen álló Charles Leclerc nyerte az Ausztrál Nagydíj időmérő edzését, ezzel megszerezve pályafutása 11. pole-pozícióját. A monacói pilóta magabiztos különbséggel verte ellenfeleit a Q3-ban, azonban üröm az örömben a Ferrari számára, hogy Carlos Sainz hibázott és csak a 9. helyről rajtolhat holnap.

A Ferrari 2007 óta nem szerzett pole-pozíciót az Albert Parkban, a hibrid érában pedig még csak Hamilton rajtolhatott az élről Melbourne-ben

FRISSÍTÉS: Leclerc-t az időmérőt követően a sportfelügyelők vizsgálat alá vonták, mert a Q1-ben túl lassan teljesítette az egyik levezető körét, átlépve a versenyigazgató által megállapított 1:36.0-s referenciaidőt. A Ferrari védekezését a versenybíróság elfogadta, így a monacói pilóta nem kapott büntetést. Ugyanemiatt vizsgálták Zhou-t is, de ő is megúszta, Tsunoda viszont nem, ő már az idei harmadik megrovását gyűjtötte be (a következőnél már büntetés jár).

A kvalifikáció első szakaszának slágertémája egy csúnya baleset volt, melyet a mezőny két kanadai pilótája hozott össze. Lance Stroll a harmadik szabadedzésen elszenvedett balesetét követően épp kigurult a pályára, hogy megpróbálja beverekedni magát a Q2-be, néhány kanyarral később azonban egy bizarr balesetben volt érintett, melynek másik főszereplője Nicholas Latifi volt. Utóbbi éppen visszatért a pályára egy kicsúszást követően, majd a gázra lépett, hogy elmenjen Stroll mellett. Az Aston Martin pilótája azonban nem figyelt, ráhúzta a kormányt a mellette elhaladó Williamsre, aminek következményeit a lenti képek szemléltetik. Mindkét pilóta kiesett a Q1 végén, és nem lennék meglepődve, ha Stroll egy igen komoly szankcióban részesülne, mert ez a viselkedés nem való a versenypályákra.

FRISSÍTÉS: Stroll egy háromhelyes rajtbüntetést és kettő büntetőpontot kapott az eset miatt. Nem tudom, ki hogy érzi, de én ki merem jelenteni, hogy ez kevés, főleg, hogy amúgy is utolsó lett.

Az első etapot egyébként Verstappen nyerte, a két kanadai mellett pedig Albon, Magnussen és Vettel estek ki. Utóbbi esetében az is csoda, hogy egyáltalán pályára tudott hajtani, miután az FP3-on ő is balesetezett.

FRISSÍTÉS: Albont kizárták az időmérőről, mert nem tudott elég üzemanyagmintát adni. A Williams pilótája így csak a mezőny végéről rajtolhat holnap.

A Q2-ben nagy meglepetés nem történt, hacsak Fernando Alonso remeklése nem számít annak. A kétszeres világbajnok nagyon erős időt ment az Alpine-nal, ami az 5. helyre volt elég. A legjobb időt ezúttal Pérez autózta, a kiesők táborához pedig Gasly, Bottas, Tsunoda, Zhou és Schumacher csatlakoztak.

Egy alkalommal egyébként George Russell kicsúszott a harmadik szektorban, Sergio Pérez pedig a sárga zászlós figyelmeztetés ellenére átszáguldott a veszélyeztetett pályaszakaszon. A mexikói pilótát vizsgálják a sportfelügyelők, és ha bűnösnek találják, akkor a szabályszegés súlyosságától függően három- vagy öthelyes büntetésre és néhány büntetőpontra számíthat.

FRISSÍTÉS: a Red Bull bizonyítani tudta, hogy Pérez az adott körben 70 méterrel hamarabb vette el a gázt és 50 méterrel előbb fékezett, mint előzőleg, ezáltal 14 km/órával alacsonyabb volt a kanyarbemeneti sebessége. Ezekre tekintettel a mexikói pilóta nem kapott büntetést.

A Q3-at Pérez nyitotta egy közepesen erős idővel, azonban alig telt el öt perc, jöhetett a piros zászló, miután Alonso összetörte az Alpine-t a harmadik szektorban. A spanyol utólag elmondta, hogy a hidraulika hibásodott meg az autóban, amit nagyon sajnál, mert véleménye szerint harcban lehetett volna a pole-pozícióért.

A piros zászlókra Sainz fázott rá a legjobban, aki az első gyorskörét egy-két másodperc híján nem tudta befejezni, másodszorra pedig hibázott, így csak a 9. helyről rajtolhat holnap. A két Red Bull közepesen erős, de nem hibátlan kört teljesített, Leclerc viszont nagyot robbantott és egyedüliként 1:18-on belül autózva szerezte meg idei második rajtelsőségét. Bizonyítva a McLaren előrelépését, Lando Norris 4. lett a két Red Bull mögött, az ifjú britet pedig a két Mercedes követte, akik közül ezúttal Hamilton bizonyult gyorsabbnak.

A futam magyar idő szerint reggel 7-kor rajtol holnap.

Címlapkép forrása: Scuderia Ferrari hivatalos Twitter oldala